Płyt CD, DVD i Blue-Ray

22 grudnia, 2016

Płyty CD, DVD i Blue-Ray

Płyty CD, DVD i Blue-Ray jeszcze do niedawna były podstawowym, a zarazem niezwykle powszechnym nośnikiem danych cyfrowych. Choć powoli są wypierane przez nośniki pamięci flash, większość z nas ma na płytach zapisane cenne informacje. Niestety, mimo że płyty CD, DVD oraz Blue-Ray cechują się sporą pojemnością, są niezwykle podatne na uszkodzenia. Bardzo często dochodzi do ich porysowania, co utrudnia odczytywanie plików. Jednak przyczyn jest nieco więcej.

Do najczęstszych powodów, odpowiadających za utratę danych zapisanych na płytach CD, DVD oraz Blue-Ray zalicza się

Mechaniczne uszkodzenia nośnika (pęknięcia, zarysowania)

Zdarzają się bardzo często, na skutek niewłaściwego obchodzenia się z nośnikami, nieodpowiedniego przechowywania, zaklinowania się w napędzie

Chemiczną degradację nośnika (utlenianie)

Jest to uszkodzenie, na które człowiek nie ma wpływu

Fizyczne rozwarstwienie nośnika

Może dojść do niego na skutek ekspozycji płyty na działanie promieni słonecznych

Błędy logiczne

Nieprawidłowo zapisane dane na płycie

Czy odzyskanie danych z płyt jest proste?

Choć istnieje wiele programów, pozwalających na odzyskanie danych z porysowanych płyt albo źle nagranej płyty, warto zdać się na umiejętności specjalistów. Jeden nieuważny krok może całkowicie zaprzepaścić szanse na odzysk zapisanych informacji. Profesjonaliści dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki któremu proces przywracania danych przebiega prawidłowo i sprawnie. Dlatego nie warto podejmować żadnych samodzielnych kroków szczególnie, jeśli na płycie znajdują się wyjątkowo ważne informacje: zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne, itd.

By w przyszłości uniknąć uszkodzeń płyt CD, DVD i Blue-Ray, należy:

Chronić nośniki przed szkodliwym działaniem promieni UV i wysokiej temperatury,
zapisywać dane z jak najmniejszą prędkością,
zadbać o ich właściwe przechowywanie,
unikać wielosesyjności.

Jak działamy

Etap 1 – dostarczenie Karty pamięci

Nośnik może zostać dostarczony osobiście lub kurierem. Pamiętaj, aby przed dostarczeniem urządzenia wypełnić formularz odzyskiwania danych. Ułatwi to przeprowadzenie ekspertyzy.

Etap 2 – ekspertyza nośnika i Twoja decyzja

Natychmiastowo po zakończeniu ekspertyzy uzyskasz powyższe informacje drogą mailową w postaci raportu. Dopiero wtedy podejmujesz decyzję, czy chcesz odzyskać utracone dane.

Etap 3 – odzyskanie danych

Po zapoznaniu się z wynikami ekspertyzy i wysłaniu do nas wypełnionego formularza zamówienia przystępujemy do odzyskiwania danych. Czas trwania usługi podajemy po diagnostyce. Diagnostyka trwa od 1 do 3 dni roboczych.

Sprawdź cennik naszych usług

I skontaktuj się z nami w celu odzyskania danych lub innych potrzebnych prac serwisowych!