Płyt CD, DVD i Blue-Ray

Płyty CD, DVD i Blue-Ray jeszcze do niedawna były podstawowym, a zarazem niezwykle powszechnym nośnikiem danych cyfrowych. Choć powoli są wypierane przez nośniki pamięci flash, większość z nas ma na płytach zapisane cenne informacje. Niestety, mimo że płyty CD, DVD oraz Blue-Ray cechują się sporą pojemnością, są niezwykle podatne na uszkodzenia. Bardzo często dochodzi do ich porysowania, co utrudnia odczytywanie plików. Jednak przyczyn jest nieco więcej.

Warto co kilka lat dokonać ponownego nagrania danych na nową płytkę.

Do najczęstszych powodów, odpowiadających za utratę danych zapisanych na płytach CD, DVD oraz Blue-Ray zalicza się m.in.:

  • mechaniczne uszkodzenia nośnika (pęknięcia, zarysowania) – zdarzają się bardzo często, na skutek niewłaściwego obchodzenia się z nośnikami, nieodpowiedniego przechowywania, zaklinowania się w napędzie,
  • chemiczną degradację nośnika (utlenianie) – jest to uszkodzenie, na które człowiek nie ma wpływu,
  • fizyczne rozwarstwienie nośnika – może dojść do niego na skutek ekspozycji płyty na działanie promieni słonecznych,
  • błędy logiczne – nieprawidłowo zapisane dane na płycie.

Choć istnieje wiele programów, pozwalających na odzyskanie danych z porysowanych płyt albo źle nagranej płyty, warto zdać się na umiejętności specjalistów. Jeden nieuważny krok może całkowicie zaprzepaścić szanse na odzysk zapisanych informacji. Profesjonaliści dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki któremu proces przywracania danych przebiega prawidłowo i sprawnie. Dlatego nie warto podejmować żadnych samodzielnych kroków szczególnie, jeśli na płycie znajdują się wyjątkowo ważne informacje: zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne, itd.

By w przyszłości uniknąć uszkodzeń płyt CD, DVD i Blue-Ray, należy:

  • chronić nośniki przed szkodliwym działaniem promieni UV i wysokiej temperatury,
  • zapisywać dane z jak najmniejszą prędkością,
  • zadbać o ich właściwe przechowywanie,
  • unikać wielosesyjności.

Jeśli na płycie CD / DVD (także Blue-Ray) miałeś zgromadzone cenne informacje, a nośnik został uszkodzony, zdaj się na nasze doświadczenie. Przekaż płytę naszym specjalistom. Ich umiejętności poparte wiedzą oraz doświadczeniem sprawią, że utracone dane zostaną odzyskane.

 

plyty cd

Trzy etapy odzyskiwania danych

Etap 1 – dostarczenie Karty pamięci

Nośnik może zostać dostarczony osobiście lub kurierem. Pamiętaj, aby przed dostarczeniem urządzenia wypełnić formularz odzyskiwania danych. Ułatwi to przeprowadzenie ekspertyzy.

Etap 2 – ekspertyza nośnika i Twoja decyzja

Natychmiastowo po zakończeniu ekspertyzy uzyskasz powyższe informacje drogą mailową w postaci raportu.
Dopiero wtedy podejmujesz decyzję, czy chcesz odzyskać utracone dane.

Etap 3 – odzyskanie danych

Po zapoznaniu się z wynikami ekspertyzy i wysłaniu do nas wypełnionego formularza zamówienia przystępujemy do odzyskiwania danych. Czas trwania usługi trwa od kilku godzin do 7 dni roboczych.

Nie możesz odzyskać danych?

Pomogliśmy innym

POMOŻEMY TOBIE

Kliknij w przycisk, by przejść do formularza zgłoszeniowego.

Top